Nowe odcinki, równie trudna trasa

Już wkrótce – 2 czerwca – wraca rywalizacja o tytuł Rajdowych Mistrzów Śląska. Kolejnym etapem walki o to trofeum będzie Rajd Ziemi Bocheńskiej. W trakcie zaplanowanej na 2 czerwca imprezy zawodnicy zmierzą się na odcinkach zlokalizowanych wokół Bochni, aby już po raz szósty uczcić pamięć Janusza Kuliga – pochodzącego z Małopolski, nieodżałowanego mistrza. Na załogi oraz kibiców czeka siedem odcinków specjalnych o łącznej długości prawie 49 kilometrów, w tym finałowa, widowiskowa próba w centrum Bochni.

fot. Marcin Hennek

W tym sezonie Rajd Ziemi Bocheńskiej odbędzie się po raz szósty, ale impreza zdążyła już zaskarbić sobie uznanie zawodników. Kierowcy podkreślają, że trudne i zdradliwe odcinki specjalne tej rundy należą do jednych z najbardziej wymagających, co w połączeniu z dobrą organizacją, tworzy rajd przyciągający liczne grono kibiców i zawodników. Już od pierwszej edycji – w 2013 roku – Rajd Ziemi Bocheńskiej nieprzerwanie stanowi rundę mistrzostw Śląska. W poprzednich latach w Bochni zwyciężali późniejsi mistrzowie Śląska, czyli Michał Bachula (2013) i Łukasz Pieniążek (2014), a także wicemistrzowie – Jakub Szewczyk (2015) i Kamil Bolek (2016). W sezonie 2017 najszybszy był Piotr Baran, który później sięgnął po trzecie miejsce w klasyfikacji cyklu.

Trasa rajdu została podzielona na cztery pętle. Trzy pierwsze składają się z dwóch prób sportowych pokonywanych trzykrotnie. Pierwszym z odcinków jest KRIS-BUD o długości 7,7 kilometra. To oes, który nie był do tej pory wykorzystywany w rajdowej rywalizacji. Z kolei Kamionna ma długość 8,1 kilometra i jest połączeniem fragmentów znanych z wcześniejszej edycji imprezy, a także jednego z odcinków, który tworzył trasę Rajdu Polski, gdy ten odbywał się w okolicach Krakowa. Trzeci przejazd „Kamionnej” będzie stanowił Power Stage, czyli próbę, na której pięć najszybszych załóg w każdej z klas zdobędzie dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw. Nowością na trasie obu oesów będzie przejazd po betonowych płytach. Odcinki specjalne mają łączyć w sobie najróżniejsze partie – zarówno te wąskie i wolniejsze, jak i te szybkie i szersze, aby każdy z kierowców musiał wykazać się umiejętnością jazdy na różnych typach trasy. Finał rywalizacji rozegra się w centrum Bochni – na oesie wytyczonym na ulicach miasta.

fot. Marcin Hennek

Warto podkreślić, że stawka uczestników Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska zostanie uzupełniona przez załogi rywalizujące w mistrzostwach Podkarpacia. Zawody organizowane przez Koło Środowiskowe Automobilklubu Śląskiego w Krakowie są jednocześnie rundą podkarpackiego cyklu.

6. Rajd Ziemi Bocheńskiej zakończy się metą na bocheńskim rynku, którą zaplanowano na 18:16. Wtedy też poznamy kolejnych tegorocznych zwycięzców, a także zmiany w tabeli jakie przyniesie druga runda mistrzostw Śląska.

Maciej Stabrawa, Dyrektor 6. Rajdu Ziemi Bocheńskiej imienia Janusza Kuliga: – Z roku na rok zawodnicy i kibice coraz liczniej pojawiają się na trasach naszego rajdu, dlatego w tym sezonie postanowiliśmy zaprosić ich na zupełnie nowy odcinek KRIS-BUD. Ta próba nie tylko nie była wykorzystywana w poprzednich edycjach rajdu, lecz także nie ścigano się po niej nigdy wcześniej. Chcieliśmy, aby trasa była wymagająca i łączyła w sobie wszelkie możliwe elementy – szerokie i wąskie partie czy podbicia. Oprócz tego jak zwykle dołożyliśmy wszelkich starań, aby na wszystkich, którzy pojawią się w Bochni czekał jak najlepszy rajd i każdy mógł wrócić do domu mając w pamięci dobre widowisko. Z tego miejsca dziękuje też naszym partnerom, bez pomocy których rozwój naszego rajdu nie byłby możliwy. Jestem przekonany, że na 6. Rajdzie Ziemi Bocheńskiej emocji nikomu nie zabraknie, więc wszystkich serdecznie zapraszam do udziału oraz oglądania rywalizacji na odcinkach specjalnych.

Harmonogram 6. Rajdu Ziemi Bocheńskiej (2 czerwca) – 2. rundy RSMŚl

 • 8:00 – start rajdu (Bochnia, Rynek)
 • 8:28 – OS1: KRIS-BUD (7,70 km)
 • 9:11 – OS2: Kamionna (8,10 km)
 • 10:26 – Serwis A: 30 min. (Bochnia)
 • 11:29 – OS3: KRIS-BUD (7,70 km)
 • 12:12 – OS4: Kamionna (8,10 km)
 • 13:27 – Serwis B: 30 min. (Bochnia)
 • 14:30 – OS5: KRIS-BUD (7,70 km)
 • 15:13 – OS6: Kamionna (Power Stage – 8,10 km)
 • 16:58 – Serwis C: 45 min. (Bochnia)
 • 18:06 – OS7: Bochnia (1,5 km)
 • 18:16 – ceremonia mety (Bochnia, Rynek)

Siedem odcinków specjalnych, łącznie 48,9 km.

6. Rajd Ziemi Bocheńskiej im. Janusza Kuliga jest współfinansowany z budżetu miasta Bochnia, budżetu powiatu bocheńskiego. Sponsorem zawodów są m.in. firmy Karcher, KRIS-BUD, BTH Import Stal i Bo-Glass. Patronat medialny nad imprezą objęły m.in. Radio Kraków, TVP Kraków, Bochnianin.pl, Autoklub.pl, Rajdy24.pl i TVP Katowice. Organizatorem zawodów jest Koło Środowiskowe Automobilklubu Śląskiego w Krakowie.

fot. Marcin Hennek