Czołówka RSMŚl i nazwiska z RSMP – mocna obsada Rajdu Ziemi Bocheńskiej

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska nie tracą rozpędu. Zaledwie dwa tygodnie po zakończeniu rywalizacji na trasach Rajdu Zamkowego, zawodnicy walczący o tytuł Mistrza Śląska przeniosą się na wymagające i widowiskowe odcinki na południe od Bochni. Na tych próbach powalczą o punkty i zwycięstwo w Rajdzie Ziemi Bocheńskiej imienia Janusza Kuliga, zaplanowanym na sobotę, 3 czerwca.

fot. Michał Gembacz

Choć w tym roku odbędzie się dopiero piąta edycja Rajdu Ziemi Bocheńskiej, to zawody organizowane przez krakowskie Koło Środowiskowe Automobilklubu Śląskiego już zdążyły zaskarbić sobie uznanie wielu zawodników. Jak podkreślają kierowcy, odcinki specjalne tego rajdu należą do bardzo wymagających i widowiskowych zarazem, co w połączeniu z dobrą organizacją tworzy imprezę, która co roku cieszy się dużym zainteresowaniem i może się pochwalić wysoką frekwencją. Już od pierwszej edycji – w 2013 roku – Rajd Ziemi Bocheńskiej nieprzerwanie stanowi rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. W poprzednich latach w Bochni zwyciężali późniejsi Mistrzowie Śląska, czyli Michał Bachula (2013) i Łukasz Pieniążek (2014), a także wicemistrzowie Jakub Szewczyk (2015) i Kamil Bolek (2016).

Do rywalizacji w drugiej tegorocznej rundzie cyklu pod honorowym patronatem Marszałka województwa śląskiego staną 73 załogi. Najwięcej z nich, bo aż 17, powalczy w klasie RO1 (samochody z silnikami o pojemności od 1600 do 2000 cm3). W kategorii RO2 (1400 do 1600 cm3) na liście jest 14 załóg. W klasach „markowych”, czyli Pucharze Peugeota i Citroena i Pucharze Cento Rally wystartuje odpowiednio 10 i 4 załogi. Oprócz tego Rajd Ziemi Bocheńskiej przyciągnął także wielu doświadczonych zawodników uprawnionych do startu w zawodach wyższej rangi i mających na swoim koncie starty w rundach Mistrzostw Polski. W tej grupie są łącznie 22 załogi – 16 w klasie gość 2WD (dla samochodów z napędem na jedną oś) oraz 6 w klasie gość 4WD (samochody z napędem na wszystkie koła. Kolejne cztery auta z napędem 4×4 pojadą w klasie RO Open N. Jedną z ciekawszych i bardziej widowiskowych rajdówek, które pojawią się na starcie będzie tylnonapędowa Łada 2105 VTS, zgłoszona w klasie RO Open 2WD. Kibiców o szybsze bicie serca z pewnością przyprawi także legendarne Audi Quattro, którym Grzegorz Olchawski wyruszy na trasę rajdu przed tzw. zerówkami.

fot. Michał Gembacz

Nazwiska kierowców widniejące na liście zgłoszeń gwarantują emocjonujące widowisko na oesach Rajdu Ziemi Bocheńskiej. Pojawi się na nich cała ścisła czołówka Rajdu Zamkowego. Z jedynką wystartują triumfatorzy pierwszej rundy sezonu – Tomasz Zbroja i Piotr Kokoszka (Renault Clio). Dwójka należy do Piotra Barana i Michała Pacieja (Honda Civic), a trójka do Gracjana Greli (Honda Civic). Ubiegłoroczny triumfator małopolskiej rundy Mistrzostw Śląska, czyli Kamil Bolek w tym roku przesiadł się do Peugeota 208 R2 i razem z pilotem Marcinem Gasiem powalczą w klasie gość 2WD. Ciekawostką będzie debiut Bartłomieja Bębenka w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska. Młody kierowca to syn znanego pilota Grzegorza Bębenka, który razem ze swoim bratem Michałem Bębenkiem wielokrotnie sięgał po tytuły Rajdowych Wicemistrzów Polski w klasyfikacji generalnej. Na prawym fotelu rajdówki Bartłomieja Bębęnka usiądzie właśnie jego tata Grzegorz. Bębenek to nie jedyne ze znanych rajdowych nazwisk na liście zgłoszeń. Bocheńskie zawody będą powrotem Macieja Lubiaka na rajdowe trasy. Dla pochodzącego z Gdańska kierowcy będzie to jednocześnie debiut za kierownicą Subaru Imprezy STi. Widowiskowej jazdy kibice mogą się spodziewać po Sławomirze Strychalskim dysponującym napędzanym na tylne koła Nissanem 350Z. Pełna lista zgłoszeń do Rajdu Ziemi Bocheńskiej dostępna jest pod tym linkiem. Specjalnym gościem imprezy będzie Jakub Brzeziński – reprezentant zespołu GO+Cars, znany z występów na trasach RSMP i Rajdowych Mistrzostw Świata.

fot. Michał Gembacz